Europass

EUROPASS HAREKETLİLİK

Europass Hareketlilik Belgesi bir kişinin öğrenim veya eğitim amacıyla başka bir Avrupa ülkesinde geçirdiği organize bir dönemin (Europass Hareketlilik Deneyimi) ve bu deneyim sonucu edindiği öğrenme çıktılarının belgelenmesine yarayan bir dokümandır. Bir Avrupa ülkesinde yaşı veya eğitim düzeyi ne olursa olsun bir hareketlilik deneyimi geçiren herkes bu belgeden yararlanabilir.

Örneğin;

  • Bir değişim programının parçası olarak akademik bir süre geçiren,
  • Bir sivil toplum kuruluşunda (STK) gönüllü olarak çalışmalarda bulunan,
  • Bir projede katılımcı olarak yer alan,
  • Bir şirkette iş veya staj deneyimi olan

kişiler Europass Hareketlilik Belgesi alabilir.

Hareketlilik deneyimi biri gönderen ülkede ve diğeri ev sahibi ülkede olmak üzere iki ortak kurum tarafından izlenir. İki ortak da deneyimin amacı, içeriği ve süresi konusunda fikir birliği içindedir. Ev sahibi ülkede bir danışman tanımlanır. Ortaklar üniversiteler, okullar, eğitim kursları, şirketler, sivil toplum kuruluşları vs olabilir.

Europass Hareketlilik Belgesi hareketlilik deneyiminde yer alan gönderen ve ev sahibi ülke kurumları tarafından doldurulur. Söz konusu bu iki kurum ile ilgili kişi arasında kararlaştırılan bir dilde doldurulabilir.

Örnek Europass Hareketlilik Belgesi için tıklayınız…

Europass Hareketlilik Belgesi Nereden Edinilir?

Sizi yurtdışına gönderen kurumla temasa geçerek, bu kurumun Ulusal Europass Merkezi ile irtibat kurmasını talep edebilirsiniz. Europass Hareketlilik Belgesi düzenlemek isteyen kurum ve kuruluşların hareketlilik.europass.gov.tr adresi üzerinden YENİ KAYIT oluşturması ve kayıt esnasında istenen YETKİ BELGESİ'ni mühür ve imzalı olarak sisteme yüklemesi gerekmektedir. 

Başvuruda bulunan ve şartları taşıyan kurum ve kuruluşların kullanıcı kayıt talebi Ulusal Europass Merkezi tarafından onaylanacak ve “Europass Hareketlilik Belgesi” doldurma kılavuzu gönderilecektir. Bu kurum ve kuruluşlar Ulusal Europass Merkezi tarafından yönetilen “Hareketlilik Belgesi Sistemi”ne kayıt olduktan sonra proje bilgilerini girerek katılımcılar için Europass Hareketlilik Belgesi oluşturacaklardır. 

 

EUROPASS HAREKETLİLİK BELGESİ DÜZENLEME YETKİSİ ALMAK İÇİN:

hareketlilik.europass.gov.tr adresi üzerinden YENİ KAYIT oluşturulması ve kayıt esnasında istenen YETKİ BELGESİ'nin mühür ve imzalı olarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir. 

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haber ve duyuruları kaçırmak istemiyorsanız e-posta listemize kaydolmanız yeterli.

EUROPASS

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Ziyabey Caddesi 1420. Sokak No:12 Balgat - Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (312) 428 72 11
  • Faks: (312) 428 72 07