Europass

BAĞLANTILAR

Europass Hareketlilik Sistemi

12.05.2016 tarihinden itibaren “Europass Hareketlilik Belgeleri”  Ulusal Europass Merkezi Hareketlilik Belgesi Sistemi vasıtasıyla düzenlenebilecektir.

Bu kapsamda, UEM Hareketlilik Sistemi kullanıma açılmıştır.

Sistem kullanımı ve Hareketlilik Belgesi düzenlenmesi ile ilgili açıklamaları içeren kılavuzu indirmek için buraya tıklayınız.

Tüm sorularınız ve teknik destek talebiniz için info@europass.gov.tr e-posta adresi üzerinden lütfen Mesleki Yeterlilik Kurumu-Ulusal Europass Merkezi ile irtibata geçiniz.

UEM Europass Hareketlilik Belgesi Sistemi

 


28.03.2016 tarihinden itibaren “Europass Hareketlilik Belgeleri” Ulusal Ajans tarafından işletilen TURNA Sistemi üzerinden de üretilebilmektedir.

Sistem kullanımı ve Hareketlilik Belgesi düzenlenmesi ile ilgili açıklamaları içeren kılavuzu indirmek için buraya tıklayınız.

Tüm sorularınız ve teknik destek talebiniz için info@europass.gov.tr e-posta adresi üzerinden lütfen Mesleki Yeterlilik Kurumu-Ulusal Europass Merkezi ile irtibata geçiniz.

Europass Hareketlilik Belgesi Düzenleme Aracı

ERASMUS

2014-2020 yılları arasında uygulanacak olan Erasmus+ Programı ile kişilere, yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırılması, onların kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi ve istihdam olanaklarının arttırılması amaçlanıyor.

Erasmus+ Programı; eğitim, öğretim, gençlik ve spor alanlarını kapsıyor. Erasmus+ Programı’na bu adın verilmesindeki ana sebep, kamuoyunda daha fazla tanınan, yurtdışında eğitim ve Avrupa işbirliği ile güçlü bir şekilde özdeşleştirilen önceki Erasmus programının bilinirliğinden faydalanmaktır. 

Erasmus + web sitesi için tıklayınız.

 

 

AB EĞİTİM VE ÖĞRETİM PROGRAMLARI

Aşağıdaki linki kullanarak AB Komisyonu'nun eğitim ve öğretim ile ilgili Topluluk programlarına erişip, bilgi alabilirsiniz.

Avrupa Komisyonu’nun eğitim ve öğretimle ilgili Topluluk programları web sayfası

Erasmus+ programına ulaşmak için tıklayınız.

Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençllik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) sitesine ulaşmak için tıklayınız.

EUROPEAN COUNCIL

Avrupa Konseyi okulda veya okul dışında bir dili öğrenmekte veya öğrenmiş olanların, dil öğrenimleri ve kültürel deneyimlerini kaydedebilecekleri ve görüşlerini belirtebilecekleri Avrupa Dil Portfolyosunu geliştirdi.

Avrupa Konseyinin web sitesini ziyaret edin

ENIC-NARIC

ENIC ağı (Avrupa Bilgi Merkezi Ağı) ulusal bilgi merkezlerinden oluşur. Bu merkezlerin görevi aşağıdaki konularda bilgi ve öneri sağlamaktır:

  • Yabancı diplomaların ve diğer akademik veya profesyonel yeterliliklerin tanınması;
  • Diğer Avrupa ülkelerinde ve kendi ülkesindeki eğitim sistemleri;
  • Yurtdışında eğitim fırsatları, kredi ve burslar ile hareketlilik ve denklik ile ilgili pratik sorular hakkında bilgi.

 

NARIC ağı (Ulusal Akademik Denklik Bilgi Merkezleri) 1984 yılında oluşturuldu. Ağ diplomaların akademik denkliğinin ve Avrupa Birliği Üye Ülkelerinde, Avrupa Ekonomik Alanında ve Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde eğitim sürelerin tanınmasının iyileştirilmesini amaçlar.

Türkiye ENIC/NARIC Merkezi, Yükseköğretim Kurulu bünyesinde yapılandırılmış ve 2003 yılından itibaren ENIC/NARIC iletişim ağının bir parçası olarak faaliyet göstermektedir. Bu ağ dahilinde çalışan ENIC/NARIC merkezlerinin temsilcileri düzenli olarak bir araya gelmekte ve diploma / derecelerin tanınması ile ilgili bilgi alışverişi yapmaktadırlar. Türkiye’de ENIC ve NARIC faaliyetleri Yükseköğretim Kurulu bünyesinde Denklik Birimi ile Avrupa Birliği ve Uluslararası ilişkiler Birimi tarafından yürütülmektedir.

Türkiye ENIC/NARIC Merkezi,

  • Yabancı ülkede kazanılan diplomaların, derecelerin ve diğer yeterliklerin tanınması;
  • Yabancı ülkelerin ve Türkiye’nin yükseköğretim sistemi;
  • Yurtdışında eğitim alabilmek için iletilebilecek pratik sorular (burslar, ders sistemleri, programların denkliği)

alanlarında ENIC/NARIC iletişim ağına dahil diğer ENIC/NARIC Merkezleri ile bilgi/görüş alışverişinde bulunarak öğrencileri, aileleri, işverenleri, üniversiteleri, diğer yükseköğretim kurumlarını, yükseköğretimden sorumlu bakanları ve organizasyonları bilgilendirmektedir.

 

ENIC-NARIC web sitesi için tıklayınız...

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haber ve duyuruları kaçırmak istemiyorsanız e-posta listemize kaydolmanız yeterli.

EUROPASS

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Ziyabey Caddesi 1420. Sokak No:12 Balgat - Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (312) 428 72 11
  • Faks: (312) 428 72 07

PAYLAŞIN

Sosyal ağlarda da bizi takibe devam edin!
-->