Europass

EUROPASS DİJİTAL BECERİ TESTİ YAYINDA!

Dijital becerilerinizi Europass ile test edin ve başarılarınızı dijital dünyaya taşıyın!

En son Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi'ne göre, Avrupalıların %44'ü temel dijital becerilere bile sahip değil. Dolayısıyla Avrupa toplumunun önemli bir kısmı dijital teknolojilerin yarattığı yeni fırsatlardan tam anlamıyla yararlanamıyor. Avrupa Komisyonu, alan uzmanları tarafından tasarlanan ve katılımcıların güçlü ve zayıf yönlerini anlamalarına, uygun eğitim fırsatlarını bulmalarına yardımcı olacak Europass Dijital Beceri Testini bugün kullanıma sundu.

131221-2 

Birey için dijital yeterliliklerini anlamak, öğrenme yolculuğundaki ilk adımdır ve test, öğrenenlerin daha sonra kariyerleri hakkında karar vermelerine, çalışanların mesleklerinde ilerlemelerine ve iş arayanların işe alınma şanslarını artırmalarına yardımcı olabilir. Bu girişim, Avrupa Birliğinin Dijital On Yıl Stratejisine ve Avrupalıların %80'inin 2030 yılına kadar en azından temel dijital becerilerle donatılması hedefine katkıda bulunuyor.

Bu yeni test, Europass’ın dijital becerileri değerlendirmeye ve dijital dünyada başarılı olmak isteyenlere yardımcı olacak çok dilli yeni bir özelliği olarak kullanıcılarla buluştu. Test yaklaşık 25 dakika sürüyor ve 24 resmi AB dilinin yanı sıra İzlandaca, Norveççe, Türkçe, Sırpça ve Makedonca olarak da uygulanıyor.

Test sayesinde kullanıcılar artık dijital yeterlilik seviyelerini daha iyi anlayabilir, dijital yeterlilik düzeylerini açıklayan test sonuçlarını Europass Profillerine ve CV'lerine kaydedebilir ve dijital becerilerini nasıl daha da geliştirebileceklerini görebilirler. Test öz yansıtma, bilgi ve performans sorularını birleştirir.

Test 5 bölümden oluşur:

  • Bilgi ve veri okuryazarlığı
  • İletişim ve işbirliği
  • Dijital içerik oluşturma
  • Güvenlik
  • Problem çözme

Katılımcılar testi tamamladığında, genel sonuç ve yukarıda listelenen beş yeterlilik alanının her birinden puan alırlar. Test raporu indirebilir ve sonuçlarını Dijital Beceriler ve İşler Platformunda veya Europass profillerinde saklayabilirler. Kayıtlı kullanıcıların test sonuçları hesabın “Becerilerim” bölümünde saklanır. Ayrıca bu platformlar, kullanıcılara 5 alanın her biri için becerilerini güçlendirilmeye yardımcı olacak açık çevrimiçi eğitim fırsatları önerir. Test, ilerlemeyi izlemek ve doğru zamanda doğru eğitimi seçmek için birden çok kez uygulanabilir.

Test, herhangi bir kuruluş, şirket veya kurumun testi kendi platformuna, uygulamasına veya hizmetine entegre edebilmesi için açık kaynaklı bir yazılım olarak sunulmuştur. Araç, Avrupa Parlamentosu tarafından finanse edilen bir projenin sonucudur.

Botnet'in ne olduğunu biliyor musun? İki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlayabilir misiniz? Çerezleri temizlemek neden önemlidir?

Dijital Becerileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu testi denemek için tıklayın!

https://europa.eu/europass/digitalskills/screen/home?lang=tr&referrer=epass&route=%2Ftr

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haber ve duyuruları kaçırmak istemiyorsanız e-posta listemize kaydolmanız yeterli.

EUROPASS

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Ziyabey Caddesi 1420. Sokak No:12 Balgat - Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (312) 428 72 11
  • Faks: (312) 428 72 07

PAYLAŞIN

Sosyal ağlarda da bizi takibe devam edin!
Anasayfa tüm haberler EUROPASS DİJİTAL BECERİ TESTİ YAYINDA!
-->