Europass

ULUSAL EUROPASS MERKEZİ, MEKATRONİK MÜHENDİSLERİ DERNEĞİ ÜYELERİNE YÖNELİK ÇEVRİM İÇİ EUROPASS SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

İş gücü piyasasında belirlenen istihdam ilişkileri çalışma yaşamındaki en temel ilişkilerden biridir ve piyasasının önemli çoğunluğunu eğitimlerini tamamlayarak ilk işlerini arayan gençler oluşturmaktadır. Gençler ilk işe girdiklerinde ya da başka bir deyişle bir iş sahibi olduklarında nüve olarak barındırdıkları potansiyellerini değişimle birlikte aktüele çevirir, bir çevre edinir, sosyal ilişkilerini kuvvetlendirir ve verimli bir çalışan olurlar. Bu nedenle gelişmekte olan ülkelerde; iş arama davranışlarının ve beraberinde uygun işle, uygun iş gücünü buluşturmak oldukça önemlidir. Bu kapsamda, Ulusal Europass Merkezi 13 Haziran 2022 tarihinde Mekatronik Mühendisleri Derneği üyeleriyle bir araya gelerek "Avrupa Standardında CV, Niyet Mektubu Hazırlama, Mülakat Teknikleri ve İş Fırsatlarına Erişim" konulu bilgilendirmelerde bulundu.

130622-1

İş arayan bireylerin kendileri için en iyi sonucu verecek seçimi yapabilmesi ya da yapamamasında etkili olan faktörlerden biri iş arama performanslarıdır. Öğrencilerle, bu yoğun iş arama süreci içerisinde üzerinde önemle durmaları gereken değişkenlerden birinin öz-etkinlik olduğu bilgisi paylaşıldı. Öz-etkinlik bireyin istenilen sonucu elde etmek için belli bir eylemi başarılı bir şekilde yürütebileceğine dair inancıdır. Güçlü öz-etkinliğe ve motivasyona sahip olan bireyler engellerle karşılaşsalar bile ısrarlarını sürdürmektedirler. Bu bilgiler ışığında; etkinlikte öz-etkinliğin kariyer seçimini belirlediği, belli bir kariyer davranışının başlatılması ve sürdürülmesinde önemli olduğu vurgulanarak; bireylerin iş ve eğitim fırsatlarına erişimlerini kolaylaştırmayı hedefleyen Europass Platformu ve araçlarının sağladığı faydalar öğrencilere tanıtıldı.

BÜLTEN ÜYELİĞİ

Haber ve duyuruları kaçırmak istemiyorsanız e-posta listemize kaydolmanız yeterli.

EUROPASS

BİZE ULAŞIN

  • Adres: Ziyabey Caddesi 1420. Sokak No:12 Balgat - Çankaya/ANKARA
  • Telefon: (312) 428 72 11
  • Faks: (312) 428 72 07

PAYLAŞIN

Sosyal ağlarda da bizi takibe devam edin!
Anasayfa tüm haberler ULUSAL EUROPASS MERKEZİ, MEKATRONİK MÜHENDİSLERİ DERNEĞİ ÜYELERİNE YÖNELİK ÇEVRİM İÇİ EUROPASS SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRDİ
-->